Podatek dochodowy CIT i PIT w 2023 roku - zmiany oraz bieżąca problematyka

Kategoria
Szkolenia KFS
Termin
1 wrzesień - 22 grudzień
Cena:
1 os.: 510 zł / 2 i więcej os.: 460 zł / stacjonarnie
Czas trwania:
7 godzin lekcyjnych
Program:
- Zmiany w podatkach dochodowych od osób prawnych i fizycznych od 1 stycznia 2023 r.
- Nowe zasady (terminy) zaliczania do kup składek na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez płatnika składek, od wynagrodzeń ze stosunku pracy.
- Zmiany w zakresie poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przez płatników od wynagrodzeń ze stosunku pracy, z umów zlecenia, o dzieło itp., nowe zasady pomniejszania zaliczek o kwotę zmniejszającą podatek i nie pobierania zaliczek przez płatników.
- Rozszerzenie uprawnień płatnika do składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty, w przypadku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.
- Zmiany w zakresie rozliczania kosztów finansowania dłużnego, ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów odsetek np. od pożyczek, kredytów itp.
- Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej i obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w pierwszym przedziale skali z 17% do 12% - zasady rozliczeń w zeznaniu rocznym. Zasady opodatkowania w zeznaniu rocznym dochodów osiągniętych w 2022 r. według skali podatkowej w przypadku podatników, którzy w trakcie 2022 r. stosowali stawkę liniową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
- Wprowadzenie obowiązku zwrotu przez naczelnika US różnicy podatku, jeżeli podatek należny za 2022 r. wynikający z zeznania rocznego będzie wyższy od hipotetycznego podatku należnego za 2022 r.
- Zasady rozliczania w zeznaniu rocznym osób samotnie wychowujących dzieci.
- Definitywne zniesienie możliwości amortyzowania budynków mieszkalnych, lokali mieszkalnych, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.
- Zniesienie regulacji, w podatku dochodowy od osób prawnych, w zakresie wyłączenia z kup kosztów stanowiących ukrytą dywidendę.
- Odroczenie obowiązku przesyłania, w formie elektronicznej, ksiąg i ewidencji do urzędu skarbowego.
- Wprowadzenie czasowego zwolnienia z obowiązku rozliczania i opłacania minimalnego podatku dochodowego przez spółki oraz podatkowe grupy kapitałowe, które w roku podatkowym poniosły stratę albo osiągnęły udział dochodów w przychodach w wysokości nie większej niż 2%.
- Wydłużenie terminów do składania oświadczeń przez płatnika w przypadku poboru podatku u źródła z tytułu należności wypłacanych podmiotom zagranicznym.
- Zmiany w zakresie cen transferowych w przypadku transakcji z rajami podatkowymi (podwyższenie progów dokumentacyjnych, zniesienie obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych w przypadku tzw. pośrednich transakcji rajowych itp.).
- Podwyższenie do 1,5% kwoty podatku dochodowego od osób fizycznych przekazywanej na rzecz organizacji pożytku publicznego.
- Objęcie ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym komplementariuszy w spółkach komandytowo – akcyjnych.
- Zmiany w zakresie rozliczania podatku od przerzuconych dochodów w wysokości 19%, w przypadku wybranych transakcji z niektórymi podmiotami powiązanymi.
- Pozostałe zmiany.
- Bieżące problemy i zagadnienia.
- Zasady zaliczania do kup strat z tytułu sprzedaży wierzytelności.
- Zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na reprezentację, reklamę, sponsoring, udział w targach i imprezach reklamowych oraz sprzedaż premiową. Obowiązek składania PIT – 11 w przypadku nieodpłatnych świadczeń dla kontrahentów oraz sytuacje, w których firmy nie muszą składać tych informacji.
- Zasady zaliczania podatku VAT należnego i naliczonego do kosztów uzyskania przychodów.
- Koszty egzekucji i postępowania sądowego, kary umowne, odszkodowania, naprawy gwarancyjne, rękojmia za wady - warunki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.
- Świadczenia na rzecz pracowników – zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów, wydatki nie stanowiące kosztów podatkowych, zasady opodatkowania przychodów u pracowników, zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
- Korekty przychodów i kosztów, moment ujęcia korekty, kursy walut, korekty na przełomie lat podatkowych itp.
- Zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów części kapitału zatrzymanego w spółce w postaci dopłat lub zysku przekazanego na kapitał zapasowy lub rezerwowy.
- Zasady rozliczania kosztów w czasie (moment zaliczania wydatku do kosztów, koszty bezpośrednie i pośrednie różnice w rozliczeniach podatkowych, rozliczanie kosztów na przełomie lat podatkowych, koszty zapłacone i poniesione, prenumeraty, ubezpieczenia, licencje, czynsz inicjalny w umowach leasingowych, remonty, usługi wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, zaliczki itp.).
- Wydatki na nabycie programów komputerowych – zasady zaliczania bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, programy komputerowe nie zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych, przypadki gdy nie powstaje obowiązek poboru podatku u źródła.
- Odpowiedzi na pytania uczestników.
Terminy
Okres: Od 1 wrzesień do 22 grudzień