Podatek dochodowy od osób fizycznych PIT - zmiany, bieżące rozliczenia podatkowe i interpretacje

Kategoria
Szkolenia KFS
Termin
1 luty - 22 grudzień
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
kod:
KFS-pit
prowadzący:
profesjonalni trenerzy, praktycy
Cena:
1 os.: 590 zł - przy 2 i więcej os.: 520 zł
Czas trwania:
7 godzin lekcyjnych
Program:
- Zmiany od 1 stycznia 2025 r.
- „Kasowy PIT” wprowadzenie możliwości wyboru przez przedsiębiorców kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, warunki stosowania, zasady rozliczeń.
- Zmiany w rozporządzeniu MF w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
- Nowa ulga z tytułu zatrudnienia żołnierzy Obrony Terytorialnej lub Aktywnej Rezerwy – limity odliczeń, zasady korzystania z ulgi itp.
- Podwyższenie limitu przychodów obligującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych przez osoby fizyczne i spółki osobowe.
- Podwyższenie limitów kwotowych warunkujących konieczność objęcia rocznego sprawozdania finansowego badaniem przez firmę audytorską.
- Bieżące problemy i zagadnienia.
- Zasady rozliczania kosztów w czasie (moment zaliczania wydatków do kup, koszty bezpośrednie i pośrednie, rozliczanie kosztów na przełomie lat podatkowych, koszty zapłacone i poniesione, ubezpieczenia, licencje, certyfikaty, atesty, czynsz inicjalny w umowach leasingowych, remonty, usługi wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, zaliczki itp.).
- Zasady dokumentowania kosztów uzyskania przychodów.
- Wydatki na nabycie programów komputerowych – zasady zaliczania bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, programy komputerowe nie zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych, przypadki gdy nie powstaje obowiązek poboru podatku u źródła.
- Zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na reprezentację, reklamę, sponsoring, udział w targach i imprezach reklamowych oraz sprzedaż premiową. Obowiązek składania PIT – 11 w przypadku nieodpłatnych świadczeń dla kontrahentów oraz sytuacje, w których firmy nie muszą składać tych informacji.
- Zasady zaliczania podatku VAT należnego i naliczonego do kosztów uzyskania przychodów.
- oszty egzekucji i postępowania sądowego, kary umowne, odszkodowania, naprawy gwarancyjne, rękojmia za wady - warunki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.
- Świadczenia na rzecz pracowników, menedżerów, zleceniobiorców, udziałowców, akcjonariuszy, członków zarządu, rad nadzorczych, komisji rewizyjnych itp. – zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów, wydatki nie stanowiące kosztów podatkowych, zasady opodatkowania przychodów u pracowników itp., zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
- Spotkania i wyjazdy integracyjne, szkolenia pracowników – warunki zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów, zasady opodatkowania przychodów u pracowników, zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
- Straty w środkach trwałych i obrotowych – warunki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, dokumentowanie itp.
- Zasady zaliczania do kup strat z tytułu sprzedaży wierzytelności.
- Zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu najmu i leasingu samochodów osobowych oraz wydatków związanych z ubezpieczeniem, eksploatacją i używaniem samochodów osobowych.
- Korekty przychodów i kosztów, moment ujęcia korekty, kursy walut, korekty na przełomie lat podatkowych itp.
- Ulga pozwalająca na odliczenie od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, w ramach ustawowych limitów, kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.
- Terminy zaliczania do kup składek na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez płatnika składek, od wynagrodzeń ze stosunku pracy.
- Zasady stosowania kopii certyfikatów rezydencji w przypadku poboru podatku u źródła.
- Zasady ustalania jednorazowej wartości transakcji i wyłączania wydatków z kosztów uzyskania przychodów w przypadku dokonywania płatności bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub na rachunek kontrahenta inny, niż podany na tzw. „białej liście” - po przekroczeniu ustawowego limitu.
- Pozostałe zagadnienia.
- Sesja pytań i odpowiedzi, konsultacje indywidualne.
Terminy
Okres: Od 1 luty do 22 grudzień